ضریب انتقال حرارت و صدا در پنجره های upvc

تا چندين سال پيش در پنجره ها تنها از شيشه تك جداره استفاده مي شد، اما با مشخص شدن فوايد شيشه دو جداره و با به عرصه گذاشتن پروفيل هاي upvc استفاده از شيشه هاي دو جداره مقبوليت بيشتري پيدا كرد. هم اكنون كمتر ساختمان نوسازي را مي توان پيدا كرد كه شيشه هاي آن تك جداره باشند. مهمترين عامل تعويض پنجره هاي قديمي با پنجره دو جداره با شيشه هاي دو جداره، كاهش رسانايی گرمايی شيشه دو جداره نسبت به شيشه تك جداره است. هر چه ضريب انتقال گرماي يك پنجره پایینتر باشد مقدار عايق بندی آن بيشتر است.
رسانايي گرمايي پنجره یا ضریب انتقال حرارت بیانگر مقدار انرژي هدر رفته از هر متر مربع پنجره به ازای اختلاف دماي به اندازه 1 درجه سانتيگراد در بيرون و داخل منزل است که با واحد وات بر متر مربع در درجه سانتيگراد يا كلوين سنجیده می شود. برای مثال ضریب انتقال حرارت برای پنجره دوجداره باشیشه ای با ضخامت4.6  میلیمتر و با لایه هوای گاز نجیب به ضخامت پنجره دو جداره 12 میلیمتر به میزان2.9 وات برمتر مربع کلوین می باشد.
شدت صدا را با واحد دسي بل اندازه مي گيرند. هرچه شدت صدا بيشتر باشد مقدار آن در مقياس دسي بل بيشتر است. در جوامع مدرن، آلودگي صوتی يكي از معضلات تهديد كننده آرامش و آسايش بشر به شمار مي رود.با استفاده از پنجره دو جداره مي توان آلودگي صوتی را تا حد بسيار زيادي كاهش داد.

ضریب انتقال به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که در ابتدا بیان شد ، افت حرارتي از پنجره با ضريب انتقال حرارت كلي پنجره بيان مي شود. و ضریب انتقال حرارت به عواملی چون درجه حرارت هوا، مساحت پنجره و مقدار انرژی بستگی دارد. هر چه درجه هوا کمتر ضریب انتقال حرارت بالاتر و هر چه دما بیشتر، ضریب انتقال حرارت کمتر خواهد شد. به طور مشابه هرچه مساحت پنجره بیشتر باشد، ضریب انتقال حرارت کمتر خواهد بود .
ضریب انتقال دیگری که در مبحث شیشه های دوجداره مطرح می شود، ضریب انتقال صدا می باشد. استفاده از شیشه دو جداره، سطح صدا را بین ۲۰ الی ۳۵ دسیبل کاهش می‌دهد. متوسط شدت سر و صدا در محیط‌های معمولی زندگی در شهرها در حدود ۶۰ الی ۷۰ دسیبل می‌باشد. از لحاظ علمی صدا با شدت ۶۰ دسیبل به عنوان صدای مزاحم و با شدت ۹۰ دسیبل مضر برای سیستم شنوایی و با شدت ۱۲۰ دسیبل بالاتر از آستانه تحمل بوده که خطرناک تلقی می‌گردد.
ضریب انتقال صدا در شیشه های دوجداره به جنس شیشه بستگی دارد. پنجره ای با عایق شیشه ای فعال علاوه بر عایق خورشید و گرمایشی می تواند تا چهل و پنج دسیبل صدا را کاهش دهد. شیشه سکوریت به میزان33 دسیبل می تواند عایق سرو صدا باشد.

تاثیر نوع پروفیل بر این ضریب

الومینیوم علاوه بر تمام مزایایی که دارد ضریب انتقال حرارتی بالایی در حدود 203 وات بر مترمربع کلوین دارد که سبب هدر رفتن انرژی در پنجره های دوجداره می شود. از انجا که الومینیوم یک فلز رسانا با ضریب انتقال حرارت بالا می باشد در نتیجه می بایست جهت عایق نمودن درب و پنجره از تیغه های پلی امید استفاده نمود. پلی امید عایقی بین جدار بیرون و جدار داخل پنجره و با عث کاهش ضریب انتقال حرارت الومینیوم از 203 به میزان زیر 4 می شود.
پروفیل به کار رفته در پنجره نیز تاثیر شایانی در مقدار ضریب حرارتی پنجره دارد. تعداد کانال ها و ضخامت دیواره ها در پروفیل upvc در عایق حرارتی بودن پنجره upvc بسیار مؤثر می باشد. به عنوان مثال پروفیل upvc پنج کاناله نسبت به 3 کاناله از عایق حرارتی بهتری برخوردار است یعنی اگر در ساخت پنجره upvc از پروفیل 5 کاناله استاندارد استفاده نمایید پنجره upvc شما عملکرد بهتری را در برابر تبادل انرژی و عایق حرارتی خواهد داشت.

استاندرد ترین حالت ضریب انتقال

در دهه های گذشته به دلیل پیشرفت صنایع مسئله بهینه سازی مصرف انرژی به ویژه در مورد انرژی ها فسیلی تجدید ناپذیر مورد توجه و دغدغه بسیاری از محققین قرار گرفته است. صنعتگران در تلاش اند با ارائه روش هایی تا می تواند از اتلاف انرژهای فسیلی خودداری نمایند. طبق آخرین امارها، حدود چهل درصد از مصرف کل انرژی کشور صرف گرمایش و سرمایش ساختمان ها می گردد .

و حدود یک سوم از این انرژی از طریق جداره های ساختمان مانند درب و پنجره ها به هدر می رود.

از این رو صنایع با محصولات با کیفیت موظف به ارائه برچسب صرفه جویی انرژی بر روی محصولا ت خود هستند.

ضریب انتقال حرارت پنجره های دوجداره بر اساس:

فرمول خاصی که به عوامل چون ضریب انتقال حرارت جدار داخلی و خارجی

و مقاومت سطح داخلی جدار خارجی و مقاومت سطح خارجی جدار داخلی بستگی دارد، محاسبه می شود.

پس از محاسبه ضریب انتقال حرارات که با حرف U نمایش داده می شود آن عدد را با استاندارد اروپایی DIN مقایسه می نمایند. بر اساس این استاندارد اگر این عدد کمتر از 2 باشد محصول با کیفیت درجه A در حقیقت استاندارد ترین حالت ممکن مباشد و اگر این عدد بین2 و 2.8 باشد درجه کیفیت ان از نوع B می باشد.

منبع : https://pencerwin.com/مقالات/ضریب-انتفال-حرارت-و-صدا-در-پنجره-دو-جدار/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *